Kyrgyz (CIS)English (United Kingdom)Russian (CIS)Polish (Poland)

Azjacentralna.pl

Wystawa Toguz Korgool w ramach 6. Mediations Biennale - Virtual Garden w Poznaniu

There are no translations available.

Wystawa Toguz Korgool w ramach 6. Mediations Biennale - Virtual Garden Wernisaż: g. 13:30, 13.10.2018, Biblioteka – Św. Marcin 56, Poznań Wystawa czynna: 13-27.10.2018 Kuratorstwo: Arkadiusz Marcinkowski, Martyna Rzepecka Artyści: Marta Dziomdziora, Andreas Guskos, Małgorzata Kopczyńska, Julia Kurek, Patryk Lichota, Ewelina Maksymiuk, Arkadiusz Marcinkowski, Ked Olszewski, Maciej Osmycki, Arkadiusz Piętak, Martyna Rzepecka, Dorota Tołłoczko-Femerling, Katarzyna Wąsowska, Tomasz Wendland, Andrzej Wochnik.


Toguz Korgool w tłumaczeniu na język polski to po prostu dziewięć kulek. Jest to nazwa tradycyjnej gry liczbowej pochodzącej z Kirgistanu. Gra Toguz Korgool opiera się na matematycznej logice. Głównym elementem składowym jej mechaniki jest 9 dołków, 162 kule (kamienie), 2 kazany (misy), 2 rzędy układające się w kształt dwóch 9 odwróconych względem siebie. 9 (novem) to „nowy” ogół liczbowy. Dwie zestawione liczby 9 układają się w symbol znaku zodiaku raka (jedna z nich odwrócona względem drugiej, razem ustawione poziomo).W numerologii liczba 9 jest oscylacją spełnienia. Natomiast w tradycji chińskiej, 9 jest składową symbolu linii zmiennej (Ying&Yang). W starożytnym Egipcie 9 to tarcza w kształcie węża gryzącego własny ogon. Ostatecznie przypuszcza się, że według starożytnych wierzeń 9 jest parametrem odwrotności.

9: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8 + 9 = 45, 4 + 5 = 9

Gra Toguz Korgol rozgrywa się między 2-oma graczami, ruch odbywa się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, a celem jest zdobycie co najmniej 81 kulek. Kulka to mała kulista bryła, pochodząca od większej – kuli. Kulka w tym przypadku to pionek w grze, ale kulka to także pocisk, narzędzie sportowe, służące do rzucania. Ta największa – to kula Ziemska.

Wystawa Toguz Korgool jest kontynuacją wystaw wykładowców Katedry Grafiki Interaktywnej, Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie, skupiającej się wokół zagadnienia gry oraz mechaniki wybranych zagadnień liczbowych, jak również interakcji między światem rzeczywistym, a tym wykreowanym – wirtualnym. Ekspozycje są trójwymiarową przestrzenią działania i jednoczesnego odbioru, gdzie motywem przewodnim stają się tradycyjne gry liczbowe.

Oprawa graficzna wystawy: Martyna Rzepecka